Kursy ADR

Poznaj nasze usługi

Kluczowe informacje

Wszyscy kierowcy, którzy chcą wykonywać przewóz materiałów klasyfikowanych jako niebezpieczne, muszą przejść specjalistyczne szkolenie ADR. Jest to wymóg w ramach umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Kursy ADR zakończone są egzaminem państwowym.

Dla kogo?

• kurs podstawowy – dla kierowców zawodowych, którzy chcą uzyskać uprawnienia ADR i których uprawnienia wygasły,
  • kurs uzupełniający – dla kierowców zawodowych, którzy posiadają uprawnienia ADR i chcą przedłużyć ich ważność o kolejne 5 lat mogą to uczynić w ostatnim roku ważności.

Wymagania dotyczące kandydatów do kursu ADR dla kierowców

Każdy kursant chcący przystąpić do kursu ADR przeznaczonego dla kierowców, spełnić musi następujące wymagania:

• wiek – ukończone 21 lat,
  • jedno zdjęcie,
  • spełniać wymagania ustawy o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym.

Kursy ADR dla kierowców obejmują:

• szkolenie podstawowe ADR dla wszystkich klas szkolenie dotyczy przewozu drogowego towarów niebezpiecznych wszystkich klas w wymiarze co najmniej 18 godzin lekcyjnych,
  • szkolenie specjalistyczne ADR dla cystern – do szkolenia można przystąpić po szkoleniu podstawowym ADR.  Szkolenie  dotyczy  przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach w wymiarze co najmniej 13 godzin lekcyjnych.

Uzyskane uprawnienia po kursie

Po ukończonym kursie i zaliczeniu egzaminu państwowego, uczestnik szkolenia w terminie 14 dni otrzymuje zaświadczenie ADR. Dokument dostarczany jest drogą pocztową na wskazany adres. Zaświadczenie ADR potwierdza posiadanie uprawnień, które umożliwiają pracę kierowców w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych na terenie Polski i za granicą.

Odnowienie uprawnień ADR

W celu odnowienia uprawnień, kierowcy mogą zapisać się na doskonalące kursy ADR w ostatnim roku ważności uprawnień. Kursy doskonalące obejmują:

• szkolenie podstawowe ADR – 16 godzin lekcyjnych,
  • szkolenie specjalistyczne ADR w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych w cysternach.